Щастливи ли сте на работното място? Работите ли мечтаната работа? Или просто работите, за да оцелявате? Задавали ли сте си тези толкова важни въпроси?
В нашето съвремие, все по-често се отваря темата за щастието на работното място и колко е важно, за приноса, а в последствие и за удовлетвореността от работата и живота ни, като цяло.
Предполагам сте чували фразата „Намери своето призвание и няма да ти се наложи да работиш нито ден“. Но от какво зависи щастието на работното място?
Нека да поразсъждаваме!
Като цяло щастието за всеки човек се изразява в различни неща и стремежи, които определят конкретни очаквания .
За различните хора, мотиваторите за щастие на работното място са различни. За някои това са парите, за други това са взаимоотношенията с колегите, за трети е работната среда и т.н. Но ако трябва да се обобщи, с какво се свързва щастието, то се вижда, че главно е свързано с нашите емоции. Или по друг начин казано, щастието е чувство на удовлетвореност от постигане на собствените стремежи и очаквания, независимо какви са те, според собствените възгледи.
Щастието на работното място зависи от вашата удовлетвореност от приноса, който давате благодарение на своите опит, умения и таланти. Успешния начин да изразявате себе си в пълния си потенциал за постигане на вашите очаквания за принос към себе си и обществото!
Три стъпки, които трябва задължително да преминете преди да започнете да си търсите работата, която ще ви прави истински щастливи.
Имайки предвид, че обобщено щастието се изразява с постигане на някакво ваше очакване за принос, сега е време да определите, кое е вашето най-важно очакване, какъв ще бъде вашия принос?
За да работите работата, която ви прави щастливи, трябва да имате ясна представа, какви са вашите цели за развитие в кариерата, кои са силните ви страни и какъв принос бихте искали да дадете в резултат на своята работа.
Самоосъзнаването играе ключова роля в живота на всеки човек, защото ако познавате себе си добре, ще знаете какво ви доставя удоволствие да работите. Ако работата ви доставя удоволствие, тя няма да ви тежи, няма да я считате за работа и ще се чувствате щастливи и удовлетворени от живота си.
1. Първа стъпка
Първата стъпка при стартиране на процеса по търсене на мечтаната работа е да си отговорите на следните въпроси?
Какви са моите цели? Какво искам да постигна в близко и далечно бъдеще?
За кой работодател, бих искал/а да работя?
Какъв принос искам да дам?
2. Втора стъпка
Втората стъпка е определяне на силните ви страни. Определете вашите силни страни в кариерата, като вземете предвид свои лични качества, постижения и открития за себе си, които разкриват пълния ви потенциал. Отговорете на себе си:
В какво съм добър?
Какво ми се отдава да върша с лекота?
Какви са моите таланти?
Какво ми доставя удоволствие да върша и изпитвам удовлетворение?
След като сте наясно с целите си и своите силни страни, идва ред на това да помислите коя професия, пряко кореспондира с вашите цели в комбинация с вашите умения и таланти.
Кой работодател предлага подобни позиции и да потърсите начин да се свържете с него.
3. Трета стъпка
Третата стъпка в процеса е да се научите да продавате таланта си пред работодателя, който сте избрали. Можете да използвате модела на Стивън Кови, презентация тип „Нужда – Възможност“. Този тип презентация представлява следното.
3.1. Идентифициране на проблем;
3.2. Предлагане на решение;
3.3. Вашия принос в цифри.
Какво означава това? Помислете какви проблеми има за решаване във вашата сфера на интереси. Какво решение на проблем можете да предложите вие на работодателя, който сте избрали? И какъв резултат ще постигнете в цифри на база вашия принос. Това е ефикасен начин да се отличите от останалите кандидати.
Сега вече можете да предприемете активни действия и да се презентирате успешно! Защото сте преминали първите три етапа на планиране на вашия кариерен път.